Podnik
Súkromný
EURbez DPH
Všetkocaret down icon
cart icon
Košík
Všetkocaret down icon

Ako v súčasnosti roboty ovplyvňujú naše životy?

Mnohí z nás pravdepodobne poznajú robotov z filmov alebo z televízie. Vo vedecko-fantastickej literatúre sa vyskytujú v rôznych podobách, od strojov stvorených na zabíjanie v štýle Terminátora s prakticky ľudskou podobou až po roztomilého R2-D2 z filmovej série Hviezdne vojny. Realita robotov je však vždy o niečo menej pôsobivá. V správach často vidíme roboty pracujúce v automobilových továrňach, s veľkými ťažkopádnymi ramenami, ktoré zvárajú diely vozidiel, pričom iskry lietajú všade naokolo.

Skutočnosť je taká, že v rôznych odvetviach sa už využíva široká škála robotov, ktoré nám denne pomáhajú. Výroba je jednou z oblastí, v ktorej hrá automatizácia významnú úlohu. Stroje nepotrebujú prestávky, dokážu presne vykonávať opakované úlohy, ktoré sú pre ľudí monotónne, a je nepravdepodobné, že by spôsobili kontamináciu materiálov, ktoré spracúvajú. Toto je obzvlášť dôležité v potravinárskom a farmaceutickom priemysle.

Takéto priemyselné roboty môžu mať mnohé podoby Robotické ramená, označované ako kĺbové roboty, môžu mať až 10 otočných kĺbov, čo im umožňuje vykonávať komplexné pohyby s prístupom okolo a dovnútra predmetov, na ktorých pracujú. Samotné ramená sú zvyčajne univerzálne, s možnosťou pripevnenia rôznych nástrojov na zápästie. Medzi tieto nástroje patria zváračky, čeľuste na zdvíhanie a premiestňovanie predmetov a dokonca striekacie hlavice na lakovanie povrchov a nanášanie povrchovej úpravy.

V oblasti medicíny sa testuje, či by roboty dokázali dopĺňať chirurga, či pri niektorých typoch operačných zákrokov ho aj úplne nahradiť. CyberKnife je robotický rádiochirurgický systém, ktorý sa používa pri liečbe nezhubných a zhubných nádorov. Je vybavený malým lineárnym časticovým urýchľovačov pripevneným na kĺbové rameno. Röntgenová kamera pomáha pri polohovaní. Cieľom je poskytnúť presné dávky rádioterapie na požadovaných miestach, pričom robotické rameno umožňuje aplikovať dávku z akéhokoľvek miesta okolo tela.

Nemocnice tiež začínajú testovať robotov, ktorý zabezpečujú výdaj liekov pre pacientov. Vedie to k nižšiemu počtu chýb, rýchlejšiemu výdaju a menej častým prípadom krížovej kontaminácie. Prebiehajú aj pokusy s čistiacimi robotmi, ktoré dezinfikujú nemocničné priestory a izby pre pacientov. Mimoriadny význam to má v oblastiach, kde sa liečia infekčné choroby a nákazy. Namiesto chemikálií používajú čistiace roboty ultrafialové žiarenie, čo umožňuje vyčistiť celú izbu za pár minút.

V Spojenom kráľovstve sa v meste Milton Keynes testujú roboty na donášku jedál a balíkov. Tieto šesťkolesové vozidlá s autonómnym ovládaním (AGV) môžu prevážať náklad s hmotnosťou až 10 kg a využívajú rad snímačov, radar a systém GPS, ktoré im pomáhajú bezpečne sa dostať do cieľa. Týmto vozidlám vyvinutým spoločnosťou Starship Robots sa podarilo zvládnuť snehovú nádielku v Spojenom kráľovstve a úspešne rozviesť objednávky jedál, keď ostatní doručovatelia uviazli v zápche. Pri príjazde dostane zákazník cez správu SMS kód PIN, ktorý mu umožňuje vybrať objednávku z vnútra vozidla.

V mimoriadnych situáciách podporujú roboty aj naše záchranné služby a armádu. Stroje ako Dragon Runner – dvojpásový robot s vysokou manévrovateľnosťou – možno použiť na prieskum bômb a iných podozrivých predmetov. Je vybavený kamerou a nástrojmi, dokáže poskytnúť detailný pohľad na tieto nebezpečné predmety, rezať drôty a dokonca umiestniť malé nálože na zneškodnenie týchto zariadení. Spoločnosť Forth Engineering nedávno predstavila hydraulického robota podobného pavúkovi, ktorý je navrhnutý na používanie v jadrových elektrárňach, napríklad v zariadení Sellafield. Takéto roboty môžu vstupovať do prostredí nevhodných pre ľudí a vykonávať komplexné úlohy pri čistení a vyraďovaní z prevádzky.

Pre tých, ktorí by chceli zistiť, čo všetko je možné, je k dispozícii množstvo robotických súprav. Robotické rameno Braccio Robot Arm od spoločnosti Tinkerkit je kĺbové rameno s čeľusťami, ktoré je založené na populárnom vývojovom prostredí a nástrojoch Arduino. Jeho šesť servomotorov sa pripája ku kompatibilnému rozhraniu Arduino, čo poskytuje jednoduché vývojárske možnosti.

Ak by ste sa o robotike chceli dozvedieť viac, prevezmite si Sprievodcu robotikou a automatizáciou od spoločnosti Distrelec. Alebo, ak by ste chceli experimentovať s vlastným robotom, stačí vyhľadať výraz „robot“ na webovej lokalite Distrelec.